-->

Camekan Blog

İnternet reklamlarına ve dijital pazarlama dünyasına ait en güncel bilgiler, Camekan’dan haberler ve performans pazarlamayla ilgili ipuçları içeren yazılar. En güncel gelişmeler ve yenilikler.
4 dakikalık okuma

Facebook Reklamları için Verimlilik İpuçları

Facebook Reklamları için Verimlilik İpuçları

Facebook’un dünya çapında en çok öne çıkan sosyal medya platformu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok şirket Facebook’u yalnızca bu platform tarafından sağlanabilecek çeşitli pazarlama imkanları sebebiyle kullanıyor. Facebook, büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlayan bir sosyal medya platformu olmasının yanı sıra, sizlere hedef kitlelerinizi özelleştirme şansı da sunuyor. Facebook reklamları işte tam da bu noktada devreye giriyor.

Bir insan ortalama olarak yazılı içeriklerin sadece %20’sini okuyor ancak görselle desteklenen içerikler toplamda %94 daha fazla görüntülenme getiriyor. Bu yüzden de pazarlama söz konusu olduğunda yaratıcılığın önemi kesinlikle yadsınamaz.

Bu gerçekten yola çıkarak, reklamınızı yaratırken yapmanız gerekenlerin bir listesini yapalım.

Facebook reklamları verirken dikkat etmeniz gerekenler

Kendinize test edilebilir bir amaç belirleyin.

Pazarlama bütçeniz kısıtlıysa, onu “gösteriş metrikleri” olarak da bilinen beğeniler, paylaşımlar, gösterimler ve takipçiler gibi nitel ölçekler için harcamanız kesinlikle önerilmez. Evet, bunlar da iyi bir raporlama sağlıyor; ancak size gelecekteki pazarlama kararlarınız açısından hiçbir fayda sağlamazlar. Bunun yerine “aksiyon alınabilir metrikler” olarak bilinen dönüşüm ve satış gibi ölçekleri gözetmeniz gerekiyor.

Reklam çeşidine önem verin.

Hedef kitleniz hızlıca yayın akışlarında dolaşırken onların dikkatini çekmek için bir saniyeden kısa bir süreniz var. Kendine küçücük bir pencerede yer bulan reklamınızın haber akışlarında dikkat çekmesi ve öylece bakılıp geçilmemesi gerekiyor. Reklam çeşidiniz reklamınızın dikkat çekip çekmeyeceğini belirleyen en önemli etmen olarak öne çıkıyor. Reklamınızı nasıl sergilediğinize bağlı olarak aldığınız sonuçları görünce çok şaşıracaksınız.

Facebook reklamları için modayı takip edin.

Reklamınızı verirken nelerin revaçta olduğunu ve rakip reklamları takip edin. Böylece siz de oyuna daha verimli bir şekilde dahil olabilirsiniz. Tüm yaratıcı biçimlendirmeler de moda gibi değişiyor. Şu sıralar Facebook’taki trend 3 boyutlu fotoğraflar. Belki sizler de böyle bir reklamı tercih edebilirsiniz.

Az ama öz.

Minimal bir tasarım, Facebook’un yoğunluğu arasında bir kaçış işlevi görebilir. Reklam metnini reklamın yüzde 20’sinden az bir bölümüne sığdırmak mantıklı bir tercih olacaktır; aksi takdirde Facebook reklamları “metin ağırlıklı” olarak algılıyor.

Etkileşimi arttırın.

Reklam görselinizde kitlenizle göz temasında bulunan bir insan kullanmak, dikkatlerini çekme şansınızı arttırır ve reklamın daha kişisel hissettirmesini sağlar. “Daha fazlası için kaydırın.” gibi özellikleri kullanmak ise reklam deneyimini iyileştirir.

Öğretirken eğlendirin.

İnsanlar Facebook’u rahatlamak ve eğlenmek için kullanıyor. Bunun farkında olmanız gerek. Bu yüzden de reklamlarınızı tam olarak bu ruh hâline göre inşa etmeniz gerekiyor. Ancak asla ama asla, “Tıklama almak için her şeyi yapabilirim.” gibi bir düşünceye kapılmayın; çünkü bu verilerinizi çarpıtarak size ancak kalitesiz bir erişim sağlayacaktır.

Facebook reklamları için uygun tasarımlar yapın.

Reklamınızı tasarlarken aklınızda yalnızca bir insan olsun. Müşteri profilinizi tam olarak belirleyin; belirleyemiyorsanız da doğru profili bulmak için hedef kitlenizi test edin. Facebook reklam, hayalinizdeki pazara ulaşmanızı sağlayabilecek bir hedefleme imkanı sunuyor. Birden fazla pazarla ilgileniyorsanız farklı reklamlar yaratın ve hedef kitlelerinizi bölümlendirin.

Ayrıca, Instagram üzerinde çok işinize yarayan bir yöntemin Facebook’ta da aynı ölçüde fayda sağlamayacağının farkında olun. Hedef kitleniz her bir sosyal medyayı farklı şekillerde kullanır. Onlara her yerde aynı şekilde yaklaşarak aynı sonuçları almayı maalesef bekleyemezsiniz.

Sonuçları gözlemleyin.

Facebook reklamlarından aldığınız sonuçları gözlemlemeye vakit ayırın. Bir denemenizin beklediğiniz sonucu vermediğini görüyorsanız değişikliklere ve geliştirmelere başvurun. Bir tasarıma bağlı kalmayın; unutmayın ki trendler sürekli değişiyor. Marka kimliğinize zarar vermeden değişiklikler yapmayı düşünün. Yapacağınız her değişikliğin en başta belirlediğiniz test edilebilir ve ölçülebilir amaca hizmet ettiğinden ve dönüşümlerinizi artırdığından emin olun.

Tek kural: Mümkünse, kampanyalarınızı test etmeden yürütmeyin.

Eğer bu süreçleri takip etmek sizin için çok zorlu bir hâl alıyorsa, dijital pazarlama ajansı bulun ve yardım alın.

Önceki Makale

Google Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Sonraki Makale

Google Reklam Verme: Başarının Adımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Camekan
Camekan, internet reklamlarınızdan aldığınız verimi arttırmayı ve reklama yatırdığınız bütçeyi maksimize etmeyi kendine amaç edinmiş dijital pazarlama uzmanlarından oluşur.Profesyonel ekibimiz, markanızın ihtiyaçlarına yönelik Google ve Meta reklamlarınızı kurgular markanız için en uygun strateji ile maksimum performans vaad eder.
© 2022 Camekan. Tüm hakları saklıdır.