-->

Camekan Blog

İnternet reklamlarına ve dijital pazarlama dünyasına ait en güncel bilgiler, Camekan’dan haberler ve performans pazarlamayla ilgili ipuçları içeren yazılar. En güncel gelişmeler ve yenilikler.
5 dakikalık okuma

Google Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Google Ads kullanmak ne kadar maliyetli? Google reklam fiyatları gözünüzü asla korkutmasın. Bu yazımızda Google Ads bütçenizi oluşturmanıza yardımcı oluyoruz.

Google Ads gibi -tıklama başına ödeme yaptığınız- bir platform kullanmanın işiniz üzerinde düşündüğünüzden çok daha büyük bir etkisi olabilir. Google’a göre platformlarını kullanan ortalama bir reklamcı, harcadığı her bir TL karşılığında iki TL kazanıyor. Bu da Google reklam kullanan insanların birçoğunun yatırımlarını ikiye katlaması anlamına geliyor.

Bizce de kulağa hoş geliyor…

Peki Google reklam kullanmak ne kadar maliyetli? Ve daha da önemlisi, Google’da reklam vermenizi sağlayacak o ilk yatırımı nasıl elde edeceksiniz?

Bu sebeple borçlanmanıza engel olmak için Google Ads bütçenizi nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.

Reklamcılık faaliyetlerinin birçoğu epey maliyetlidir ve bütçenizi de hiç fark ettirmeden sıfırlayabilir. Ayırdığınız paranın çarçur olması da elbette tercih etmeyeceğiniz bir durum olacaktır.

Bütçenizi yanlış kullanmak size düşük kaliteli ve az sayıda dönüş sağlarken aynı zamanda bir bütçe kaybına da sebep olacaktır.

Google Ads’e reklam vermediğiniz her an yatırım getirinizi (YG) ikiye katlayabileceğiniz şansları elinizin tersiyle itiyorsunuz. Google Ads’in sizin için ne kadar maliyetli olacağını bilmiyorsanız sizi biraz şaşırtacağız.

Google Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Reklamınızda kullanacağınız anahtar kelimeler -hangi sektörde olduğunuza bağlı olarak- çok ucuz ya da çok pahalı olabilir. Eğer her ay binlerce arama yapılan yüksek hacimli anahtar kelimeler kullanmak istiyorsanız bu yoğunluk karşılığında oldukça tuzlu bir meblağ ödemeniz gerekebilir.

Tıklama başına ödeme yapılan kampanyalarda sık sık rastlanan bir hata, kampanya öncesinde doğru bir araştırma yapmamaktır.

Ne iş yaptığınıza bağlı olarak tıklama başına 0,30 kuruş gibi makul bir meblağ ödemeniz gerekebileceği gibi, bu rakam 9TL ve üzerine de çıkabilir. Ancak kendi sektörünüzde bile anahtar kelime maliyetleri ve tıklama başına ortalama maliyet miktarlarında büyük oynamalar görebilirsiniz.

Google Ads ne kadar mı maliyetli? Google reklam fiyatları çok mu yüksek? Bu sorunun cevabı, reklamını yaptığınız ürüne ve bulunduğunuz sektöre bağlı.

Daha kapsamlı verilere ulaşmak için kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeler üzerine tek tek araştırma yapmanız gerekiyor.

Google Reklam Maliyetini Bir Örnekle Birlikte Hesaplayalım

Anahtar kelimelerinizi Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı isimli araçta bulun ve aşağıda belirttiğimiz maddeleri bir kenara not aldığınızdan emin olun:

  • Anahtar kelime
  • Arama hacmi (Anahtar kelimenizin aylık arama trafiği)
  • Tıklama başı maliyet (TBM)

Bunlar, bütçe oluştururken birkaç temel matematik işlemi yapmanıza yardımcı olacak.

Anahtar kelimelerinizi, hacimleri ve tıklama başı maliyetleriyle beraber not aldıysanız harcamalarınızı hesaplamaya hazırsınız demektir.

WordStream’e göre, Google Ads üzerinden reklam veren işyerlerinin ortalama tıklama oranı %1,91. Hangi sektörde olduğunuza bağlı olarak, seçtiğiniz anahtar kelimeyi esas alıp ayda kaç tıklama alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bunu yapmak için anahtar kelimelerinize geri dönüp arama hacimlerini incelemeniz gerekiyor.

Örneğin, seçtiğiniz anahtar kelimenin arama hacmi aylık bin tıklamayı kapsıyorsa, yüzde 1,91’lik ortalama tıklama oranını da hesaba katarak ayda 19 tıklama alacağınızı varsayabilirsiniz.

Seçtiğiniz anahtar kelimeyle aylık olarak kaç tıklama alacağınızı hesaplamak istiyorsanız formülümüz şu:

Anahtar Kelime Aranma Hacmi * Ortalama Tıklama Oranı = Aylık Tıklama Sayısı

1000 * 1,91% = 19

Bir sonraki adımınız ise, seçtiğiniz anahtar kelimenin tıklama başı maliyetini (TBM) alıp aylık tıklama sayısıyla çarpmak olmalı. Örneğin, anahtar kelimenizin tıklama başı maliyeti 5 TL ise, bu anahtar kelime için her ay yapacağınız ödeme 95TL olacaktır.

Tıklama başı maliyet * Aylık tıklama Sayısı = Anahtar kelimenin aylık maliyeti

5TL * 19 = 95TL

Son olarak, her bir anahtar kelimenin aylık maliyetini toplayarak aylık bütçenizle ilgili bir tahminde bulunabilirsiniz.

Küçük Bir Yatırımla Başlayın ve İşe Yararsa Arttırın!

Yazımızın başında size herhangi bir anahtar kelimenin aylık maliyetini nasıl hesaplayacağınızı göstermiştim ve 95TL gibi bir bütçe belirlemiştik.

Bu da Google Ads’e başlarken 100TL’den düşük bir bütçenin bile yeterli olabileceğini gösteriyor.

Yaygın düşüncenin aksine, Google Ads’te reklam yayımlamak için devasa bir bütçeye ihtiyacınız yok; hatta, birçok senaryoda küçük bir bütçeyle başlamak çok daha iyi. Çünkü hata payınız da bütçeniz kadar küçük oluyor.

Google Ads’te ilk reklamınızı yayımlamak üzere 10.000TL’lik bir aylık bütçeyle başlıyorsanız, gerçekten de büyük bir risk alıyorsunuz demektir.

Henüz yeterince aşina olmadığınız bu platformda hiç farkında olmadan paranızdan olmanız an meselesi. Ama eğer sadece 95TL’lik bir reklam verirseniz riski olabildiğince düşürebilirsiniz.

Google Ads’in kilit noktası, küçük başlamak ve bütçenizi zaman içerisinde düzenlemektir.

Eğer gereğinden fazla hızlı davranırsanız yatırdığınız parayı tamamıyla kaybetmeyi göze alıyorsunuz demektir. Ama yavaş başlarsanız performansınızı takip ederek gerekli düzenlemeleri yapabilir ve Google reklam hesabınızı optimize edebilirsiniz.

Kampanyalarınızda her şey yolundaysa yatırımınızı artırabilirsiniz. Sonuçta bu, yeniden yatırabileceğiniz bir bütçe oluşturduğunuz anlamına gelir.

Google’a göre, yatırımları ikiye katlamak platformlarındaki reklamcılar için sıradan bir hâl aldı bile.

Platformu kullanırken dönüşüm takibini doğru bir şekilde ayarladığınızdan ve doğru metrikleri takip ettiğinizden emin olun.

Başarılı olup olmadığınıza karar vermenizi sağlayacak etmenlerin, net satış miktarı ve net gelir olduğunu unutmayın.

Reklamlarınız, satış başına maliyetin 5TL olduğu 15 satış gerçekleştirmenizi mi sağladı? Eğer bütçenize uygunsa yatırımınızı ikiye katlayarak bunu sürdürebilirsiniz.

Küçük başlayın, sonuçlara göre düzenlemeler yapın. Reklam kampanyalarınız bütçenize uygun ve kârlı satışlar yapmanızı sağlıyorsa yatırımınızı artırmayı düşünün.

Sonraki Makale

Facebook Reklamları için Verimlilik İpuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler
Camekan
Camekan, internet reklamlarınızdan aldığınız verimi arttırmayı ve reklama yatırdığınız bütçeyi maksimize etmeyi kendine amaç edinmiş dijital pazarlama uzmanlarından oluşur.Profesyonel ekibimiz, markanızın ihtiyaçlarına yönelik Google ve Meta reklamlarınızı kurgular markanız için en uygun strateji ile maksimum performans vaad eder.
© 2022 Camekan. Tüm hakları saklıdır.