0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

  1. Anasayfa
  2. Camekan

Anahtar Kelime Planlayıcı Yenilendi

Google, bir süredir Ads arayüzünde yenilikler yapıyor ve bunu yaparken kullanıcı deneyimi ile hıza odaklanıyordu. Bu süreçte gelen yeniliklerden Anahtar Kelime Planlayıcı da nasibini aldı. Artık anahtar kelime fikirlerini daha fazla terimle oluşturabiliyor, mevcut kampanyalarımıza yeni anahtar kelimeler ve daha fazla seçenek ekleyebiliyoruz…

Google, anahtar kelime planlayıcı için birçok yeni özellik getirdi.

Google Ads üzerinden anahtar kelime planlayıcınıza giriş yaptığınızda yeni özelliklerin duyurulduğu bir ekran sizi karşılayacak. Bu güncellemelerin bazıları aslında Google Ads’in yeni arayüzüne yakın zamanda eklenen daha eski özellikler. Örneğin, “Mevcut Kampanyaya Ekle” bunlardan biri.

Başlamak için “Yeni Anahtar Kelimeler Bul” seçeneğini seçerek 10 taneye kadar anahtar kelime ekleyebilirsiniz.

Gruplandırılmış fikirler.

Gruplandırılmış anahtar kelimeler artık “Gruplandırılmış Fikirler” menü seçeneğinde bulunabilir. Gruplandırılmış fikirdeki anahtar kelimelerin bir kısmını veya tamamını mevcut veya yeni bir reklam grubuna ekleyebilirsiniz.

Gruplandırılmış Fikirler
Gruplandırılmış Fikirler

Anahtar kelime planlayıcı için daha fazla aylık arama detayı.

Aylık döküm ve arama yoğunluğu değerleri açısından daha çok detay sunan aylık trendler grafiklerini görmek istiyorsanız anahtar kelimeler için “Aylık Aramalar” çizelgesini açıp, bu verileri indirebilirsiniz. Özellikle bütçe planlaması yapacağınız müşterileriniz ya da hesaplarınız için oldukça kullanışlı bir özellik.

Aylık Arama Trendleri
Aylık Arama Trendleri

Mevcut kampanyalara ekleyin.

Geldiğine sen sevindiğimiz özellik işte bu! Yeni anahtar kelimeleri planınıza kaydedebileceğiniz gibi, mevcut kampanyalarınıza yeni anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz. Eklenecek yeni anahtar kelimeler seçtiğinizde “Plana Ekle” veya “Mevcut Kampanyaya Ekle” seçenekleri aşağıda belirecektir. Eğer mevcut bir kampanyaya ekleme yapacaksanız bu kampanyadan bir reklam grubu seçmeniz veya yeni bir reklam grubu yaratmanız istenecektir. Anahtar kelime planlayıcı nihayet mevcut kampanyalara daha kolay uygulanabilir sonuçlar üretiyor.

Yeni rekabet sütunu.

Bir anahtar kelime için reklam yerleştirme konusunda nasıl bir rekabet olduğunu göstermek adına yeni bir rekabet sütunu eklendi.

Yeni planlayıcıda bu sütunu “Rekabet (dizine eklenmiş değer)” ismiyle görebilirsiniz. Arama Ağı için seçtiğiniz lokasyon ve hedefleme seçeneğiyle sınırlıdır. 0-100 değeri, dolu reklam yerlerinin mevcut reklam yerlerinin toplam sayısına bölünmesiyle bulunur. Diğer sütunlarda olduğu gibi, yeterli veri bulunmaması durumunda tire (-) ile gösterilmektedir.

Rekabet Sütunları
Rekabet Sütunları

Yeni anahtar kelime planlayıcı ve günlük bütçe önerileri.

Planınıza yeni anahtar kelimeler eklediğinizde kampanya bütçesinin belirlenen süre boyunca hiçbir zaman kısıtlı olmamasını sağlayacak günlük bir bütçe önerilecektir. Sol menüde yer alan “Plan genel bakış” linkine tıklayarak görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ve Günlük Bütçe Önerisi
Günlük Bütçe Önerisi

Peki, bu gelişmeleri neden önemsemelisiniz?

Anahtar Kelime Planlayıcının eski arayüzde bulunan özellikleri ekliyor olmasını görmek oldukça güzel. Özellikle de mevcut kampanyalara yeni anahtar kelimeler ekleyebiliyor olmak birçok google reklam hesap yöneticisi için zaman tasarrufu sağlayacaktır. Daha önce farklı ve zaman kaybettiren yöntemlerle kelimeleri ayıklamak ve sonrasında ilgili kampanyaya eklemekle kaybettiğiniz sürede farklı optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur