0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

 1. Anasayfa
 2. Camekan

Kalite Puanı Nedir? 5 Soruda Özetledik

1- Kalite Puanı Nedir?

Reklamınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcılarla ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmindir. 10 üzerinden bir puanlama yöntemiyle belirlenir. Bir örnek üzerinden kalite puanı metriğini daha basit anlatmaya çalışacağım.

Örnek: İnternet üzerinden elbise satan bir firma olduğunuzu varsayalım. Sitenizde yüzlerce renkte ve modelde elbise yer alıyor. Ayşe Google üzerinden “siyah kısa elbise” kelimesi ile bir arama yapıyor. Bu noktada mükemmel kullanıcı deneyimi açısından Ayşe, siyah kısa elbiselerinizle ilgili reklamınıza tıklayıp, siyah kısa elbiselerinizin yer aldığı bir açılış sayfasına yönlenirse, bu şekilde reklam vermeyen rakiplerinize göre avantajlı bir konuma geçeceksiniz.

2- Kalite Puanımı Nasıl Kontrol Ederim?

Kalite Puanınızı “Anahtar kelimeler ” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Herhangi bir anahtar kelimenin Kalite puanıyla ilgili  ayrıntıları görmek için söz konusu anahtar kelimeye ait durum bilgisinin yanındaki  beyaz konuşma balonunu tıklayın.

Açılan balondaBeklenen tıklama oranı”, “Reklam alaka düzeyi” ve “Açılış sayfası deneyimi” verilerini görebilirsiniz.

3- Kalite Puanı Sütunum Yok Nasıl Ekleyebilirim?

Nedendir bilinmez, Google reklam yönetimi açısından hayati önem taşıyan bu kadar önemli bir metrik varsayılan olarak açık gelmez. Bu durumda;

 1. İstatistik tablonuzun yukarısında yer alan araç çubuğunda Sütunlar açılır menüsünü tıklayın.
 2. Sütunları Özelleştir’i seçin ve ardından Öznitelikler’i seçin.
 3. Buradan Kalite Puanı’nı seçip Ekle’yi tıklayın.
 4. Daha sonra Kaydet butonuna tıklayarak Kalite Puanlarınızı görüntüleyin.

4- Kalite Puanı Neye Göre Hesaplanır?

Kullanıcıların reklamınızı tetikleyen her aramasında bir Kalite Puanı hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken göz önünde bulundurulan faktörler aşağıdaki gibidir. Google 26 Temmuz’da yaptığı bir duyuruyla kalite puanının raporlanmasında tıklama oranı, açılış sayfası kalitesi ve reklam alaka düzeyinin daha öncelikli olacağını belirtti. Bu yeni raporlama birkaç gün içerisinde tüm dünyada aktif hale gelecek.

 • Anahtar kelimenizin geçmiş tıklama oranı (TO)
 • Görünen URL’nizin geçmiş TO’su
 • Hesap geçmişiniz
 • Açılış sayfanızın kalitesi
 • Anahtar kelime/reklam alaka düzeyi
 • Anahtar kelime/arama alaka düzeyi
 • Coğrafi performans
 • Reklamınızın bir sitedeki performansı
 • Hedeflenmiş cihazlarınız

5- Reklamlarımı Nasıl Etkiler?

Kalite Puanının yükselmesi, genellikle maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumlarının elde edilmesini sağlar. Yayınlanan reklamlar alakalı olduğunda ve müşterilerin arama sorgusuyla eşleştiğinde geri dönüşler istenilen düzeye daha çabuk ulaşır. Alakalı reklamlar genellikle daha fazla tıklama elde eder, daha yukarıda görünür ve daha başarılı olmanızı sağlar.

Örnek: Puanı yüksek olan kazanır!

Şarj aleti anahtar kelimesi için somut bir örnek:

 A Müşterisi:

Açılış sayfası: Tüm cep telefonları

Kalite Puanı: 6/10 (Tamam)

Maks. TBM: 0,30 TL: (Yüksek TBM teklifi)

B Müşterisi:

Açılış sayfası: Şarj aletlerinin yer aldığı sayfa

Kalite Puanı: 9/10 (Yüksek)

Maks. TBM: 0,23 TL: (Düşük TBM teklifi)

A müşterisi daha yüksek teklif vermiştir ancak, B müşterisi daha yüksek bir Kalite Puanına sahip olduğu için, B müşterisinin reklamı büyük olasılıkla daha üst sırada gösterilecektir. Çünkü kalite puanı yüksek olan kazanır!

Anahtar kelimeleriniz  10 üzerinden 3 ve daha altı bir kalite puanına sahipse, kampanyanızda köklü bir değişiklik şart demektir. Örnek olarak; anahtar kelimelerinizi alakalı olacak şekilde reklam gruplarına bölmek,  tüm kampanyanız için tek bir reklam metni kullanmak yerine her reklam grubu için içerisinde ilgili anahtar kelimelerin geçtiği reklam metinleri yazmak, en alakalı açılış sayfasını belirlemek gibi işlemleri yaparak kalite puanınızı artırabilirsiniz.

Kalite Puanlarınız 8 ve üzeri olana kadar kampanyanızı iyileştirmeye devam etmelisiniz. Minimum 8 kalite puanı Google’ın mükemmel kullanıcı deneyimi için istemiş olduğu bu özellikleri başarıyla yerine getirmiş olduğunuzu gösterir. Bundan sonra ki süreçte daha az harcayarak, daha yüksek konumda reklam yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz..

Unutmayın bu metrik Google Ads reklamlarının en önemli öğelerinden biri. Eğer siz de reklamım en üst sıralarda gözüksün ve daha az para harcayayım diyorsanız, işe ilk olarak bu puanı iyileştirmeye çalışmaktan başlamanızı tavsiye ederim.

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur