0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

 1. Anasayfa
 2. Camekan

Instagram Reklam Nedir?

Instagram reklam nedir ve işletmenize sağlayabilecekleri nelerdir? Bu yazımızda keşfedin.

Instagram Reklam: Kısa Bir Giriş

Instagram’ın şu an 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı var. Ancak bu, uygulamaya ait etkileyici istatistiklerden yalnızca bir tanesi: Platform, aynı zamanda en çok kullanılan ikinci (Facebook’tan sonra geliyor) ve geçtiğimiz yıllarda en çok büyüyen birinci sosyal medya platformu. Instagram üzerinden reklam vermek son zamanlarda işletmelerin birçoğu için olmazsa olmaz bir hâle gelmiş durumda.

İstatistiklerle Instagram

 • Statista.com’a göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 77 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı var – ki bu sayının gitgide artması bekleniyor.
 • Instagram’da şimdiye kadar 40 milyarı aşkın fotoğraf paylaşıldı.
 • 18-29 yaş arası internet kullanıcılarının yaklaşık olarak yüzde 59’u; 30-49 yaş arası kullanıcıların ise yüzde 33’ü Instagram kullanıyor. 
 • Instagram, hiç şüphesiz, yeni içeriklerin (makaleler, videolar, arkadaş fotoğrafları, ünlülerin günlük hayatları, markalara ait gönderiler vb.) keşfedilmesi için mükemmel bir platform olarak görülüyor.
 • Platform, satış hunisine, yani bir müşterinin internet reklamcılığının her bir aşamasındaki hâline uygun kampanyalar yürütmemize olanak sağlıyor.

Yukarıdaki istatistikler hesaba katıldığında instagram reklamlarının, hedef pazara ulaşmak ve işletme hedeflerini, satışlarını ve marka farkındalığını iyileştirmek için bel bağlanabilecek bir güç olduğu açıkça görülüyor.

Instagram Reklam Nedir?

Instagram reklam, işletmelerin kendi reklamlarını fotoğraflar ve görsel içerikler vasıtasıyla yapmasına olanak sağlayan bir yöntemdir. Bu kampanyaları oluşturmanın farklı yolları vardır. Bu yolları gelecek paragraflarda daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Bir instagram reklam kampanyası başlatmak için bir Facebook reklam hesabına ihtiyacınız var. (Facebook’u tanıtım amacıyla kullanıyorsanız aynı hesapla oturum açabilirsiniz.) Veya “Instagram for Business” hesabı da açabilirsiniz. Instagram Reklamları, Instagram Reklam Yöneticisi veya Facebook Power Editor üzerinden kontrol edilir.

Intagram Reklam Örneği
Instagram Reklam Örneği

Instagram Reklamlarının Ne Gibi Formatları Vardır ve Nerede Gösterilirler?

Tüm instagram reklamları sosyal medya tanıtımlarını içerse de her biri aynı şekilde çalışmaz. Bu yüzden, bir kampanya başlatmadan önce temel kavramlara hakim olmanız büyük önem taşır. Instagram reklamları hedef kitlenizin bir parçası olarak belirlediğiniz kullanıcıların haber kaynaklarında görünür. Bu gönderiler açık bir şekilde “Sponsorlu” olarak işaretlenir. Bir reklamın görülüp görülmeyeceğine karar vermek için tıklama başına maliyet ve kullanıcı ilgisine bağlı birden fazla kriter göz önünde bulundurulur.

Bunun yanı sıra, sizin için hazırlanmış farklı instagram reklam formatlarına aşina olmak da önemlidir. İşletmenizin amaçlarına bağlı olarak bazı reklamlar diğerlerine göre daha kullanışlı ve de daha uygun olabilir:

Fotoğraf Reklamları

İsimden de anlaşılacağı üzere bu reklamlar fotografik unsurlar içerir. Instagram’da görsellik oldukça büyük bir öneme sahiptir. Temiz platform arayüzü sayesinde ise, her görsel çok daha çekici bir şekilde biçimlendirilebilir.

Video Reklamları

Dolu dolu bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istiyorsanız videolu instagram reklamları gayet iyi bir seçenek. Diğer tüm parametreler aynı; ama, isimden de anlaşılacağı üzere, hedeflenen kitleye fotoğraf değil, videolar gösteriliyor. 

Dönen Reklamlar

Hedef kitlenize bir dizi görsel veya video göstermeniz gerekiyorsa bu Instagram Reklam formatı tam size göre.

Hedeflerinize Göre Instagram Reklam Formatları

Var olan instagram reklam formatlarını ve nerede gösterildiklerini anladığınızda instagram reklamınızı yaratmak için bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bir sonraki adım, işletmenizin hedef ve amaçlarına göre ne tür kampanyalar yürütebileceğinizi anlamaya dayanıyor:

 • Bilinirlik: Bu kampanya marka bilinirliği yaratmayı hedefler. Eğer erişim düzeyinizi ve kullanıcıların sizi hatırlama sıklığını artırmak isterseniz bu kampanya türünü kullanmanızı öneriyoruz. Bu kampanya yerel dağılım için de idealdir.
 • İlgi: İnternet sitesi tıklamalarını artırmayı ve kendinizi müşteri yolculuğunda daha dişli bir rakip olarak göstermeyi hedefliyorsanız bu kampanya formatını öneriyoruz. Aynı zamanda hedef pazarınızdaki erişim ve etkileşim düzeyinizi de artırabilirsiniz.
 • Dönüşüm: Eğer mobil uygulama etkileşimi, içerik indirme, şirket alımı veya satış artışı hedefliyorsanız bu format sizin için -hiç şüphesiz- en uygun seçenek.

Instagram hesabınızı yaratmadan önce reklam kampanyaları formatlarını ve mevcut reklam türlerini bilmenin yanı sıra, bir işletme hedefine sahip olmanız ve en uygun platformları bilmeniz de önem taşır.

Instagram Reklamlarını Kullanarak Yapabilecekleriniz

Instagram reklamlarının çalışma şeklini tam olarak anladığınızda bunlardan nasıl faydalanabileceğinizi, bu sayede markanızı nasıl öne çıkarabileceğinizi anlamanız da yararınıza olacaktır. Şimdi de Instagram reklamları kullandığınızda işletmenizin yararına olacak özellikleri açıklayacağız:

 • Görsel Etkinin İyileştirilmesi: Haber Kaynakları’ndaki avantajlı konumunuz sayesinde hedef kitlenizin ilgisini çekmek Instagram’da oldukça kolay – özellikle de yüksek kaliteli görseller ve videolar kullandığınız kampanyalar başlatırsanız.
 • Markalaşma: Instagram Reklamları’nda görsel unsurların önemi düşünüldüğünde, kampanyaların hedef kitleniz içerisindeki marka bilinirliğini artırmak açısından büyük bir yardım sağlayabileceği görülebilir.
 • Hedef Kitle Artışı: Instagram Reklamları markanızın kitlesini genişletmeye yardımcı olur. Doğrudan iletişime geçebileceğiniz yeni bir iletişim hattı oluştururken hedef pazarınız içindeki satınalma sıklığını artırır ve aynı zamanda marka çağrışımınızı da olumlu etkiler. 
 • Amaca Bağlı Pazarlama Eylemleri: Reklamlar bazı pazarlama taktiklerinizin ilerlemesi için bir araç hâline gelebilir; reklamları yeni ürünleri tanıtmak, ikincil hizmetler sunmak veya müşterilerinizin ücretsiz deneme ürünlerini satın almasına izin vermek için kullanabilirsiniz.
 • Yarışmalar/Çekilişler: Herkes yarışmayı sever. Hâl böyle olunca, yarışmalar ve çekilişler daha sonra e-posta pazarlaması taktikleri olarak kullanılmak üzere size yol gösterebilir. Buna ek olarak, yarışma ve çekilişler marka bilinirliğini hızlandırmaya yardımcı olur.

Bir uyarımız var. Instagram reklamları mucizevi sonuçlar yaratmaz. Hesabınız için uygun ve kaliteli içerikler üretmezseniz (çok fazla para yatırsanız bile) instagram reklamları size umduğunuz sonuçları vermez. Bu yüzden, yatırım ve kaliteli içerik arasındaki orta yolu bulmak çok önemlidir.

Bu yazıda, instagram reklamları kullanmanın teorik esaslarını öğrendiniz. Yapmanız gereken tek bir şey kaldı… Instagram reklam kampanyanızı yaratarak öğrendiklerinizi uygulamak! Hazır mısınız? 

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur