0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

  1. Anasayfa
  2. Camekan

Google Reklam Zaman Planlaması Neden Önemlidir?

Google Ads’in en önemli ve en işlevsel özelliklerinden birisi de kuşkusuz Google reklam zaman planlaması özelliğidir. Reklam kampanyalarınız için zaman planlaması yaparak bütçenizi daha verimli kullanabilir ve bu sayede reklam performansını arttırabilirsiniz.

Örneğin, sadece hafta içi ve 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veren bir işletmeniz mi var? O halde reklamlarınızı yalnızca hafta içinde o saatler arasında yayınlayarak, bütçenizi potansiyel müşterilerinizin size ulaşılabilecekleri saat dilimleri için kullanmanız daha doğru bir tercih olabilir.

Google reklam zaman planlaması özelliğini ayarlar sekmesi altında bulabilirsiniz. Ancak bu özelliğe erişebilmek için kampanya türünde tüm özellikler seçeneği aktif halde olmalıdır. Unutmayın, bu özellik yalnızca kampanya seviyesinde ve tıklamalar için tekliflerinizi manuel olarak belirlediğinizde kullanılabilmektedir.

Reklam zaman planlaması düğmesine tıklayarak açılan sayfadaki “özel zaman planlaması oluştur” bağlantısı ile reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz gün ve saatleri seçebilirsiniz. İsterseniz aynı gün içerisinde birden fazla saat aralığı da belirleyebilirsiniz.

Bazı gün ve saatler sizin için daha mı önemli? O halde gelin zaman planlamasını biraz daha özelleştirelim. Teklif ayarlama özelliği sayesinde seçtiğiniz gün veya saat aralıkları için ayrı ayrı teklifler belirleyebilirsiniz. Bu zaman dilimlerini belirlerken işimizle ilgili kendi tecrübelerimizi kullanabileceğimiz gibi kampanyamızın geçmiş verilerini de inceleyebiliriz.

Bunun için kampanya seviyesindeyken bölümlere “segment > zaman >günün saati” yolunu izleyerek belirlediğimiz tarih aralığı içerisinde saatlik bazda kampanya verilerine ulaşabiliriz. Aynı yöntemi gün bazında da kullanabiliriz. Bu verilerden edindiğimiz performans bilgisine göre belirli saat aralıkları için tekliflerimizi düzenleyebiliriz. Bu düzenleme arttırma veya azaltma yönünde olabilir.

Google reklam zaman planlaması kullanımına bir örnek…

Bunu daha net bir örnekle açıklamak gerekirse; öğlen 13:00 ve akşam 21:30 arasında reklamlarınızın diğer saatlere göre daha çok dönüş getirdiğini tespit etmiş olalım. Bu durumda bu saat aralığında tekliflerinize müdahale etmeyip, kalan diğer saatlerde tekliflerinizi düşürmeyi düşünebilirsiniz. Google reklam optimizasyonunun en temel noktalarından biri de budur.

Bunun için zaman planlaması bölümünde ilgili saat aralığının teklif ayarlama sütununa denk gelen bölümüne tıklayarak varsayılan teklifimiz üzerinden yüzdesel olarak arttırma veya azaltma yapabiliriz. Yapacağınız teklif ayarlamaları günlük bütçenizi değiştirmeyecektir.

Artık zaman planlamanız hazır. Dilerseniz bu özelliği daha da kişiselleştirebilir ve reklam performansınızı daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

1 Yorum

  1. çok güzel bir makale teşekür ederim

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur