0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

  1. Anasayfa
  2. Camekan

Google Reklam Optimizasyonu: Kelimeler

Google Ads reklam kampanyalarının başarıya ulaşmasındaki en önemli adımlardan birisi de google reklam optimizasyonu işlemidir. Anahtar kelime listesini optimize etmek ise bu işin ilk adımıdır. Çoğul versiyonları, hatalı yazımları ve diğer yakın varyasyonları dahil etme özelliği, listemizde yer alan anahtar kelimeler dışında, onlarla alakalı arama sorgularında da reklamlarımızın gösterilmesini sağlayan faydalı bir Google reklam özelliğidir. Ancak bu özellik zaman zaman istemediğimiz arama sorgularında da reklamlarımızı göstermek üzere tetikleyebilir.

Reklamlarımız yayınlanmaya başladıktan bir kaç saat sonra hangi arama sorgularıyla gösterilerek tıklama aldığını arama terimleri listesinden görebiliyoruz. Bu liste Google reklam kampanyamız için yeni anahtar kelimeler bulma ve alakasız arama sorgularını tespit etme konusunda bize eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Şimdi arama terimleri listesini kullanarak anahtar kelime optimizasyonunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

Google Reklam Optimizasyonu için Tarih Aralığı Seçin

Öncelikli olarak Google Ads panelinin sağ üst köşesinde bulunan tarih aralığı menüsüne tıklayarak belirli tarih aralığındaki verilerin gösterilmesini sağlıyoruz. Eğer hesabınız için daha önce bir optimizasyon çalışması yapmadıysanız tüm geçmiş verileri görebilmek için tarih aralığını tüm zamanlar olarak belirlemenizi öneririm. Sonraki zamanlarda yapacağınız optimizasyonlar için ise en son google reklam optimizasyonu tarihinizi başlangıç tarihi olarak belirleyebilirsiniz.

Arama Terimlerinizi Listeleyin

Tarih aralığını belirledikten sonra Kampanyalar>Anahtar Kelimeler>Arama Terimleri>Tümü yolunu izleyerek arama terimleri listesine ulaşabilirsiniz. Eğer birden fazla reklam grubunuz varsa ve bunlar için arama terimleri listesini ayrı ayrı görüntülemek isteyebilirsiniz. Bunun için arama terimlerini görüntülemeden önce ekranın sol bölümündeki hesap ağacından ilgili reklam grubunu seçebilirsiniz.

İlgili Kelimeleri Listenize Ekleyin

Arama terimleri listemizde bazı sorguların yanında yeşil arka plan içerisinde “eklendi” ibaresi göreceksiniz. Bu, o anahtar kelimenin zaten listemizde bulunduğu anlamına gelmektedir, dolayısıyla onlarla ilgili herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok. Diğer arama sorgularını inceleyerek reklamlarımızla ilgili olmasına rağmen anahtar kelime listemiz içerisinde yer almayanları sol taraflarındaki kutucukları işaretleyerek seçin. Ardından listenin üstünde bulunan “anahtar kelime olarak ekle” düğmesi ile listemize ekleyebiliriz. Artık bu anahtar kelimelerin de yanında eklendi ibaresini görebilirsiniz.

İlgisiz Kelimeleri Hariç Tutun

Benzer şekilde reklamlarımızla ilgisi olmayan anahtar kelimeleri de tespit edip işaretledikten sonra listenin üstünde bulunan “negatif anahtar kelime olarak ekle” düğmesi ile negatif anahtar kelime listemize ekleyebiliriz. Artık bu anahtar kelimenin yanında kırmızı kutu içerisinde “hariç tutuldu” ibaresini göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yolla ilgili anahtar kelimeyi tam eşleme olarak negatif listemize eklediğimizdir. Yani söz konusu arama sorgusunun farklı varyasyonlarıyla arama yapıldığında reklamlarımızı göstermek üzere tetikleyebilecektir.

Örnek olarak yalnızca [ücretsiz ingilizce kursu] anahtar kelimesini negatif olarak eklerseniz ücretsiz kelimesi farklı varyasyonlarla reklamlarınızı göstermek üzere tetiklemeye devam edecektir. Burada yapılması en doğru işlem reklamlarımızla alakası olmayan ücretsiz kelimesini tek başına geniş eşleme olarak negatif anahtar kelime listemize eklemek olacaktır.

Bunun için anahtar kelimeler sayfamıza dönüp listenin altındaki negatif anahtar kelimeler bağlantısını tıklayarak bu alanı genişletiyoruz. Sol taraftaki liste ilgili reklam grubu düzeyinde, sağ taraftaki liste ise kampanya düzeyinde negatif anahtar kelimelerimizi içermektedir. Eklemek istediğimiz liste için “ekle” düğmesi ile açılan alana her kelime tek satıra olacak şekilde anahtar kelimelerimizi yazıp kaydetmemiz gerekmektedir.

Unutmayın, kampanya düzeyinde eklediğiniz negatif anahtar kelimeler bütün reklam gruplarınız için arama sorgularını etkileyecektir.

Google Reklam Optimizasyonu: Dikkatli Olmak Önemlidir

Google reklam optimizasyonu sırasında negatif anahtar kelimeleri belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta normal anahtar kelimelerimizle çakışmamasıdır. Aksi takdirde reklamlarımız o anahtar kelime ile yapılan sorgularda gözükmeyecektir. Eğer böyle bir işlem yaparsanız bir süre sonra anahtar kelimeler sayfanızda hedeflenen anahtar kelimeleri engelleyen negatif anahtar kelimeler başlığı ile bir uyarı alacaksınız. Bu alanda ilgili negatif anahtar kelimeyi kolayca listenizden çıkartabilmeniz için size bir bağlantı sunulacaktır.

Böylelikle anahtar kelime optimizasyonunu tamamlamış oluyoruz. Bu optimizasyonu belirli aralıklarla yaparak hem listemize ekleyebileceğimiz yeni anahtar kelimeleri keşfedebilir, hem de reklamlarımızla alakasız arama sorgularını engelleyerek yatırım getirisini artırabiliriz.

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur