0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

  1. Anasayfa
  2. Camekan

Google Reklam (Google Ads) nedir, nasıl çalışır?

Google Ads yani Google reklam, Google üzerinde hizmetinizi ya da ürünlerinizi arayanların kullanabileceği anahtar kelimeleri seçip, bu kelimelerden yola çıkarak, sonuç sayfasında gözükecek reklamlar oluşturabildiğiniz Google servisidir.

Arama motoru pazarlamasında yeniyseniz veya bazı terim ve kalıpların sade tanımlarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Burada, Google reklam (veya eski adıyla, Google AdWords) inceleyeceğiz. Google Ads, Google’a ait bir pazarlama servisidir ve size, sitenizin arama motoru sonuç sayfasında görüleceği konumu belli bir ücret karşılığında belirleme imkanı sunar.

Google Reklam temelleri

Google Ads sayesinde sitenizin sıralamalarda organik olarak yükselmesini beklemenize gerek kalmaz. Google Ads reklamlarını kullanarak hızlı bir şekilde sonuç alabilir ve üst sıralarda gözükebilirsiniz. Kullanımı ise, sandığınız kadar zor veya düşündüğünüz kadar masraflı değildir.

Yüksek ihtimalle, belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanan insanları müşteriye çevirmek için reklam yapmak isteyen tek firma siz olmayacaksınız. Rakipleriniz de, aynı anahtar kelimeler için tıklama başına teklifler sunup reklam veriyor olacaklar.

Reklamınızın görülmesini istiyorsanız, reklamınıza tıklayan her bir insan için ne kadar para ödemek istediğinize bağlı olarak diğer reklamcılarla yarışabilirsiniz. 

Tıklama başına ne kadar çok para verirseniz, reklamınızın arama sonuçlarında üst sıralarda görünme ihtimali de o kadar artacaktır. (Tıklama başına ödediğiniz tutardan, TBM, yani “Tıklama Başı Maliyet” olarak bahsedilir.)

Ancak, gerçek hayattaki ihale örneklerinin aksine, Google’daki bir açık artırmayı kazanmak için hesaba katılan tek şey en yüksek tıklama başına teklifi sunmanız olmuyor. Reklamınızın arama motoru sonuç sayfasında ne kadar yüksekte görüleceğini veya görülüp görülmeyeceğini belirlemek için, Google size “Reklam Sıralaması” adında bir puan tahsis edecektir.

Reklam Sıralaması nedir?

Reklam Sıralaması, Google’ın ücretli arama reklamlarının, arama motoru sonuç sayfasında hangi sırada görüleceğini belirlemek üzere kullandığı bir ölçektir. Daha önce bununla ilgili detaylı bir blog yazısı hazırlamıştık. Google Ads Yardım’a göre:

“Genel olarak, en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklamın en üst konumda gösterilmesi ve ikinci en yüksek Reklam Sıralamasına sahip reklamın ikinci konumda gösterilmesi (reklamların ilgili eşikleri karşıladığı varsayılarak) beklenir.”

Google Ads Yardım Forumu
Google reklam açık artırması nasıl çalışır?
Reklam Sıralaması ve TBM’ye Etkisi

Teklifiniz, Reklam Sıralaması’nın hesaplanmasını sağlayan beş etkenden yalnızca biridir. Diğerleri de şöyle:

  1. Reklamlarınızın ve açılış sayfanızın kalitesi (Kalite Puanı’nıza yansır)
  2. Reklam Sıralaması eşikleri: Reklamınızın, görüntülenmeye elverişli olması için karşılaması gereken birtakım kalite eşikleri. Bunlar; konu, arama niteliği, konum ve cihaz türü gibi etmenlere bağlı olabilir. 
  3. Kullanıcının arama bağlamı. Buna; arama terimleri, zamanı, sayfada görülen diğer reklam ve arama sonuçları, konum ve cihaz türü gibi kullanıcılara ait diğer gösterge ve özellikler de dahildir.
  4. Reklam uzantıları ve diğer reklam biçimleri: Bunlar telefon numarası gibi ekstra bilgiler veya sitenizdeki başka sayfalara yönlendiren bağlantılar olabilir. 

Tıklama Başına Teklif

Reklamınızın aldığı her tıklama için Google Ads’e bir ödeme yapmanız gerekiyor. Tıklama başına yapmak istediğiniz ödeme, tıklama başına maliyet (TBM) olarak tanımlanır.

En yüksek teklif miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz; otomatik seçeneğini seçtiğinizde ise, Google sizin için, bütçeniz dahilinde bir teklif miktarı belirler ve size, teorik olarak, o bütçe dahilinde mümkün olan en fazla tıklanmayı getirir. 

Daha nadir kullanılan “bin gösterim başına maliyet” (BGBM) seçeneği de mevcut. Bu seçeneği seçerseniz, reklamınız arama motoru sonuç sayfasında bin kez görüntülendiğinde ödeme yaparsınız. Aramayı yürüten kişinin sayfaya girmesi gerekmez. 

İki yöntemden birini seçebilirsiniz.

Google Ads’in; bir arama terimi için teklifte bulunan tüm reklamcıları gözden geçirmesi, bir açık artırma olup olmayacağına karar vermesi, bu açık artırmayı gerçekleştirmesi, hangi reklamın, daha büyük bir teklife ve kalite puanına sahip olduğuna bakması ve nihayetinde, reklamı sonuç sayfasına taşıması sırasında geçen zaman, bir insanın Google’a bir arama terimi yazması ve sonuçları alması sırasında geçen zamanla aynıdır.

Bu da 0.26 saniye kadar.

Kategoriler:Google Reklam

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur