0850 532 99 00
444 2 916

Camekan Blog’umuzu takip ederek arama motoru reklamcılığıyla ilgili güncel olaylardan haberdar olabilir, tecrübelerimizi aktardığımız yazıları okuyabilirsiniz.

  1. Anasayfa
  2. Camekan

Facebook Reklam Nedir?

Bu yazıda sizlere Facebook reklam nedir ve işiniz için neden önemlidir konusunu açıklayacağız. 

Reklamcılık endüstrisi, internetin ve sosyal medya platformlarının etkisiyle köklü bir değişikliğe uğradı. Reklamcılık şirketlerinin hedef kitlelerine ulaşması artık çok daha ucuz, hızlı ve de etkili.

Büyük teknoloji firmaları bu gerçeği işlerinin önemli bir parçası hâline getirerek kullanıcıları üzerinden gelir elde etmeye başladı. Öyle ki, milyarlarca kullanıcısıyla pazarlamacıların rüyası hâline gelen sosyal medya devi Facebook’un temel gelir kaynağı bu olmuş durumda. Facebook reklam gelirleri geçtiğimiz yıllarda büyük bir büyüme kaydederek Google Ads’in ve geleneksel internet reklamcılığının üzerine çıkabildi. Dünya üzerinde aktif olarak kullanılan 2 milyardan fazla Facebook hesabı var; bu da bir şirketin ideal müşterisine ulaşma ve onunla bağlantı kurma olasılıklarını epey artırıyor. İster bir CEO’ya veya CFO’ya, ister halk içerisinden belli bir grup insana ulaşmaya çalışın, onları Facebook üzerinde bulma ihtimaliniz çok ama çok yüksek. 

Facebook’un bu kadar rağbet görüyor olması Facebook reklamlarını kullanmak için en büyük bir sebeplerden biri. Kullanıcıların neler gördüğünü kontrol eden yapay zekanın da bu konudaki rolü oldukça büyük. Yakın zamanda yapılan bir güncelleme, işletmelerin kendi hedef kitlelerine ulaşmalarını zorlaştırdı. Çünkü Facebook, kişisel paylaşımları göstermeyi işle alakalı gönderileri göstermeye tercih etmeye başladı. Bu sebeple, Facebook reklam platformunu kullanmak işletmenizi kitlelere ulaştırmak için daha önemli bir hal aldı.

Gün geçtikçe daha fazla işletme Facebook reklamcılığının farkına varıyor ve reklamlar gitgide daha da pahalı bir hal alıyor. Bu yüzden, henüz Facebook reklamları kullanmaya başlamadıysanız şimdi tam sırası. Facebook reklamları vasıtasıyla çok daha fazla insana ulaşabilmeniz adına sunacağımız strateji ve ipuçlarını görmek için okumaya devam edin. 

Bir işletme neden Facebook Reklam kullanmalı?

Eğer kurumlar arası ticaret işletmelerinin birçoğuyla aynı fikirdeyseniz -yani, hedef kitlenize ulaşmak için Facebook’a para yatırmanın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız- var olan en etkili dijital pazarlama platformlarından birine atılmak için bu fikrinizi değiştirmeniz gerek. 

İnternet kullanıcılarının yüzde 80’inin bir şekilde Facebook kullandığını söyleyebiliriz. Günde sadece 10TL harcayarak bir işletme içerisinde satın alma kararlarını veren kişilere ulaşmanızı kolaylaştıran bir platformdan bahsediyoruz. Hem de, agresif satış yöntemlerine gerek duymadan. 

Facebook sadece dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri değil. Aynı zamanda, muhtemelen, en hedefe yönelik ve de en ucuz pazarlama yöntemlerinden biri.

Reklamın faydalarından biri müşterilerinize günün herhangi bir saatinde dilediğiniz mesajı verebilmenizdir. Reklam vermediğinizi ve sadece post attığınızı düşünelim. Potansiyel müşterileriniz iş saatleri dışında Facebook’ta geziniyorlarsa post’unuza rastlamayacak ve bu nedenle işletmeniz akıllarında yer etmeyecektir. Ancak, iş düşünmedikleri, sadece Facebook’ta gezindikleri zamanlarda bile işletmenize ait hedefe yönelik bir reklam görmeleri daha sonra yapacakları bir satın almada markanızın akıllarında kalmalarını sağlar.

Facebook reklamcılığını ölçmek çok kolaydır. Facebook Pixels sayesinde sitenize yapılan giriş-çıkışları ve bu ziyaretçilerin sitenize girdiklerindeki hareketlerini görebilir ve ölçebilirsiniz. Bir şey aldılar mı? Hangi sayfaları ziyaret ettiler? Sepetlerine bir şeyler eklediler mi? Müşteri hizmetleri ekibinize bir soru yolladılar mı?

Tüm bu soruların cevaplarını bilmek sitenize giren kullanıcıları “müşteriye” çevirme şansınızı arttıracaktır. 

Facebook reklamlarıyla başarıya ulaşmanın yolları

Facebook reklamlarıyla makul bir yatırım getirisine ulaşmak için doğru insanları hedef aldığınızdan emin olmanız en önemli konudur. Basitçe söylemek gerekirse kitlenizi daha uygun ve de dar bir şekilde oluşturmanız daha iyi dönütler almanızı sağlayacaktır. Örneğin lüks saatler satan bir işletmeyseniz alım gücü yüksek kişileri hedeflemek ya da ekonomik durumu iyi kişilerin ilgilenebileceği alanlara (yelkencilik, golf vb.) ilgi duyanları hedeflemek satış yapma ihtimalinizi arttıracaktır.

Çünkü her şeyden önce, kitleniz fazla geniş olduğunda sizden bir şeyler satın alma ihtimali bulunmayan kişileri bile işletmenize çekmeye çalışıyor olacaksınız. Reklamınıza tıklayıp sitenizde aradıkları şeylerin bulunmadığını görecek insanları hedeflemek, tıklama başına ödeme prensibine dayalı reklamcılık modelinde size sadece zarar verir.

Ayrıca, reklam metninizin kitleniz için olabildiğince hedefe yönelik olduğundan da emin olmanız gerek. Potansiyel müşterilerinizin rastlayabileceği her bir zorluğu kapsayacak geniş bir reklam yelpazesi yaratmak her zaman iyi bir fikirdir. Fazla sayıda reklama sahip olmak, sonrasında, hangi reklamların daha başarılı olduğunun saptanmasını kolaylaştırır. Bu da size daha fazla optimizasyon fırsatı sunar.

Yorumunuzu Bekleriz

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" olarak işaretlenmiştir.

Hemen Başvur

* Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurun.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene kaydol

Yazı Arşivi

Hemen Başvur